Mobilny zestaw do mycia paneli fotowoltaicznych, farm fotowoltaicznych, powierzchni szklanych, elewacji i powierzchni dachowych wodą demineralizowaną.
Jest to maszyna myjąca z systemem RO, odwróconej osmozy (RO – Reverse Osmosis) do demineralizacji wody.
Jest możliwa praca ze szczotkami obrotowymi ROTAQLEEN Classic oraz Vario – czyli najbardziej zaawansowaną szczotką myjącą na rynku!

System Odwróconej Osmozy – praca 4 filtrów.
Demineralizacja wody zaczyna się od filtra wstępnego, następnie przechodzi przez 2 membranowe, a dzięki dodatkowemu filtrowi z granulatem żywicznym (resin) osiąga 0 μS (microsiemens), czyli perfekcyjną czystość/demineralizację wody.

Dzięki właściwościom (Osmotycznej, dejonizowanej wody demineralizaowanej), myta powierzchnia paneli fotowoltaicznych, powierzchni szklanych i innych, posiada neutralny ładunek elektrostatyczny, zapobiegający ponownemu brudzeniu powierzchni (dłużej zachowuje czystość), nie przyciąga brudu, nie pozostawia smug.

QLEEN Disy RO/OO 

Istotne fakty dotyczące systemów RO na świecie:
Chcąc korzystać z podstawionego zbiornika wody (zasilanie zewnętrzne) bez podłączenia do wodociągu pod ciśnieniem, należy posiadać dodatkową pompę podnoszącą ciśnienie wody, co jest normą dla wszystkich urządzeń RO na rynku.
W wypadku mycia/czyszenia w miejscach bez dostępu do wody pod ciśnieniem najlepszym rozwiązaniem są urządzenia z filtrem żywicznym.
Istotą każdego systemu odwórconej osmozy jest lekki minus związany z zuzyciem wody o około 30-40% w przeciwieństwie do filtrów jonowymiennych (żywicznych), co może mieć strategiczny wpływ na dokonanie zakupu odpowiedniej maszyny myjącej.
Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny wody jak i transportu ten fakt może mieć duży wpływ na wykonywanie usługi przez operatora (żal zlecającego):

dużo większe zużycie wody
dużo cieższy transport wody i jego koszt, w wypadku braku zasilania z sieci,
woda odpadowa 40% (czyli 400L na każde 1000L wody), którą gdzieś trzeba odprowadzić nie zalewając terenu.

Systemy RO działają jedynie na zasilaniu 230V, więc wymagane jest podłączenie do prądu lub agregatu – nie ma rozwiązań akumulatorowych dla tego typu filtracji.
Dużo bardziej ekologicznym i „czystym” rozwiązaniem są urządzenia z filtrem żywicznym (jonowymiennym).

Zaletą tego systemu jest praca z bardzo twardą wodą, czyli powyżej 10,7 mval/dm³ (jednostka fizyczna).
Bardzo twarda woda w różnych skalach:

  • międzynarodowa: > 5,35 mmol/l
  • niemiecka: >30°dH
  • amerykańsa: >535 CaCO3 mg/l
  • angielska: >37,45°e
  • francuska: >53,5°f

elegancki design
łatwy dostęp do podzespołów
szybka wymiana filtra wstępnego i granulatu żywicznego (tylko 0,5kg)
zdalne sterowanie (pilot)
wyświetlacz z aktualnym pomiarem wody
duże koła jezdne ułatwiające pominianie przeszkód
filtracja całkowita do 380L/h (60% (~228L) woda demineralizowana, 40% (~152L) woda odpadowa)
praca z tyczkami do długości 15-16m

Urządzenie posiada pompę wspierającą ciśnienie do 2,3-2,8 bara, jednak jak wszystkie systemy RO, urządzenia wymagają zasilania wodą pod ciśnieniem.

Żywotność membran RO do kolejnej wymiany to około 10.000 litrów wody, niemniej jednak prawdziwa zależności jest od twardości wody wchodzącej do urządzenia.